Tron+ prodán

Tron prodán věřím, že do dobrých rukou koncem roku 2018.

Tento příspěvek jsem opravdu dlouho odkládal, nějak se mi do něj nechtělo. Nicméně je zcela racionální jej konečně napsat a publikovat.
Důvod je prostý, Tron+ slouží už jen jako odkladiště papírů, nejčastěji map, diplomů a jiných souvisejících s mojí radikální změnou trávení volného času. Stejný prach si sedá na hromadu RC copterů a letadel. Důkazů změny zájmů je na tomto webu více než dost.

Jako prodejní cenu stanovuji baťovských 19 900,- Kč.

Jen součet ceny materiálu činil přes 41 000,- Kč. Další drobný materiál a hlavně veškerou práci, kterou jsem dělal s maximální pečlivostí novému majiteli věnuji.

Díl Prodejce cena
licence www.tron-cnc.de 936,-
plechy Kovoklima-Gurtler 3200,-
barva 300,-
Kluzná vedení DryLin Hennlich 6100,-
Hliníkové díly, trapézy, ložiska Krutor 10300,-
Spojovací materiál železářství 400,-
Krokové motory 57STH76, kabely CNCshop 4630,-
Spojky Huco Microcon 1999,-
Driver H2-4D www.cnc1.eu/ 3120,-
Součástky zdroj GME 1500,-
MDF deska truhlář 200,-
Energetický řetěz, tl. zastavení CNCshop 1462
Ozubený řemen a kola Tyma CZ 1642,-
Vřeteno Kress FME1050-1 CNCshop 4950,-
Kleština 3.175mm CNCshop 400,-
CELKEM 41 139,- Kč

Konstrukce

Autorem konstrukce a plánů je Jens Niemeyer z Hannoveru.
Pracovní rozsahy: 980x480x90mm

Komponenty

Krokové motory jsou 4x silné 57STH76, 1.9Nm, příruba NEMA23, detaily u prodejce.

Pro řízení krokových motorů je použit integrovaný driver H2-4D osazený Toshibami TB6560AHQ, jehož detailní popis je zde http://www.gravirovanie.sk/H2/h201.htm.

Vše napájí robustní lineární a značně predimenzovaný zdroj, používající toroidní 300W transformátor 230/2x12V, diodový můstek a filtrační kondenzátory. Zapojení podle schématu na stejné stránce jako H2. Pro mechanická konstrukci zdroje a driveru jsem využil plochovou krabici LAN switche.

Vřeteno Kress FME1050-1, 1050W je opět od stejného prodejce jako většina dílů. Jen jeho cena značně vyskočila. Zatímco já mám na faktuře 4950,- včetně DPH, dnes ukazuje stejný web 8145,- ! Ten nárůst mi překvapuje, zbylý Tron+ pak vychází na cca 11 000,-

První co jsem vyfrézoval byl model nějakého hmyzu

A pak vznikla hromadu různých kopterů, Níže jsou ukázky složeného hexacopteru jako nosiče GoPro a tricopteru.

I na klasickou překližku pro učely modelů došlo, viz žebra na samokřídlo.

Důležité! Protože bych si nedovolil prodat zaprášený nepřetestovaný stroj, tak jsem celý Tron rozebral, vyčistil a znovu složil. Trapézové matky jsem ještě navíc nechal Krutorem protáhnout závitníkem.

A jak nejlépe vyzkoušet, že vše funguje, jak má? Přeci něco hezkého si vyrobit. Udělal jsem si radost a sáhl po projektu, o kterém jsem už dlouho přemýšlel. Poprvé jsem nejen řezal kontury, ale i dlabal kapsy do dřevotřísky. Výsledek byl špičkový a o hodinách jsem napsal samostatný krátký článek.

Výhody a nevýhody konstrukce Tronu +

Když pominu jako výhodu edukační rozměr, který mi nesmírně bavil, tak vidím výhodu v nebývale velké pracovní ploše 980 x 480 mm a zdvihu 90 mm při nízké pořizovací ceně. Nevýhoda je daná malou robustností plechové konstrukce a použitým třecím vedením Drylin. Lineární vedení by bylo lepší, ale cenově nezapadá to této hobby konstrukce. (Pamatuji si na vlákno přestavby Trona na lineární vedení, bohužel jsem ho již nenašel) Tato konstrukce stroje limituje obráběné materiály. Jinými slovy, na kovy ani hliník Tron určen není.

Na cnc fóru jsem našel názor Krutora, který mi vyráběl hliníkové díly a od toho mého se neliší, píše: Sice jsem TRONa nikdy nestavěl, ale vyrobil jsem na něj už přes 50 sad obráběných dílů, takže jsem si na tento stroj stačil udělat určitý názor. Podle mě k jeho nejvýraznějším vlastnostem patří:

 • Klady:
  • Nemusíš nic vymýšlet, pan Niemeyer to za Tebe udělá za necelou tisícovku
  • Nepotřebuješ téměř žádné strojní vybavení, stačí běžné „panelákové“ nářadí
  • Za velmi krátkou dobu a přiměřené náklady získáte velmi solidní CNC frézku pro převážně 2D modelářskou práci
  • V případě problémů tady vždy najdeš několik lidí, kteří Ti poradí, protože už TRONa postavili
  • Obráběné díly dodám rychle, levně, kvalitně
 • Zápory:
  • Omezená tuhost, vyplývající z lepené plechové konstrukce
  • Za stejné peníze se dá postavit podstatně tužší stroj pro náročnější práci. Ovšem chce to znalosti, zkušenosti, spoustu času, štěstí na levné a kvalitní komponenty z druhé ruky, a hlavně strojní a nástrojové vybavení. A nesměl bys počítat jejich pořizovací náklady a amortizaci.

Já jsem řezal do překližky, plastů, plexiskla i karbonových desek. Bohužel můj modelářský web, kde byla celá serie článků popisujících detailně konstrukci i příklady použití již byl vypnut, mohu ale poskytnout texty, které tam byly publikované.

Vynaloženého času na stavbu, zprovoznění a používání v žádném případě nelituju.

Stroj pochopitelně předvedu v chodu. V případě zájmu mohu poskytnout i nainstalované PC, kde je v dual bootu Linux s EMC2 a Mach3 na Windows XP. Součástí dodávky ale nebude žádná softwarová licence.

2 thoughts on “Tron+ prodán

 1. Michal

  Dobrý den, je Tron + ještě k mání? Vidím, že příspěvek je téměř dva roky starý, ale říkám si, že za zeptání nic nedám. Předem děkuji za odpověď.

  1. Franta Post author

   děkuji za upozornění na neaktuálnost článku, má již nového majitele, text upraven

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *